WordPress to w pełni darmowy system zarządzania treścią (CMS) wydany w roku 2003, którego początkowym założeniem była obsługa blogów. Na dzień dzisiejszy strona internetowa na WordPress umożliwia samodzielne tworzenie sklepów i rozbudowanych witryn informacyjnych bez konieczności znajomości technologii dla programistów. Jest łatwo rozszerzalny, zapewniając łatwą edycję umieszczanej treści i wizualnej warstwy strony. Poniższy tekst ułatwi proces zakładania strony internetowej z użyciem WordPressa. Poznasz przydatne porady dla początkujących i dowiesz się jak sprawnie przejść przez proces instalacji.
Instalacja WordPressa na własnym serwerze lub współdzielonym hostingu
Obecnie, na dzień 22 lipca 2019, najnowsza wersja WordPressa to 5.2.2. Core, czyli sama podstawa tego systemu występuje w co najmniej kilkudziesięciu wersjach językowych. Polską paczkę, w której znajdują się pliki potrzebne do wdrożenia, możemy pobrać z oficjalnej strony pl.wordpress.org/download/.
WordPress do swojego działania wymaga dwóch technologii, które muszą być obsługiwane przez nasz serwer: PHP oraz baza danych MySQL lub MariaDB. Tworzenie baz danych w tych technologiach i interpretowanie plików PHP będzie wspierane przez każdy, nawet darmowy hosting stron WWW.
Bardzo prawdopodobne, że usługodawca w swoim panelu zamieści możliwość automatycznej instalacji WordPressa. Jeśli jednak tak się nie stanie, będziemy musieli zrobić to samodzielnie z użyciem protokołu transferu plików. Posłużyć do tego mogą gotowe rozwiązania jak „menedżer plików” w CPanelu czy program Filezilla. Po pobraniu paczki i upewnieniu się, że nasz serwer wspiera wspomniane technologie, możemy przejść do instalacji CMSa. Zawartość katalogu „wordpress” w paczce .zip, możemy przesłać na nasz serwer za pośrednictwem protokołu transferu plików (FTP).
Wymagany do tego będzie dostęp do panelu (np. CPanel, plesk, directadmin), w którym możemy utworzyć konto FTP do łączenia się z serwerem za pośrednictwem tego protokołu. Najczęściej folder, do którego wrzucimy pliki będzie nosił nazwę public_html lub www. Jeśli nie jesteśmy pewni jak dostać się do katalogu przeznaczonego na pliki użytkownika, warto skontaktować się z obsługą techniczną serwera, która poinstruuje nas jak przejść przez proces tworzenia bazy danych, a nawet uzupełniania detali przy instalacji WordPressa.
Łączenie się z bazą danych przy instalacji
Po przesłaniu katalogu WordPress na własny hosting WWW, możemy przejść do połączenia się z bazą danych utworzoną za pośrednictwem odpowiedniego panelu – najczęściej można to zrobić klikając na tekst „utwórz bazę” pod nazwą „bazy danych MySQL”. Po utworzeniu bazy danych, przez przeglądarkę należy odwiedzić adres domowy np. moja-strona.pl. W tym momencie naszym oczom ukaże się strona powitalna, która zapyta o szczegóły do ustanowienia połączenia z bazą danych.
Interesować będą nas cztery pola: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło i adres serwera bazy danych. Adres bazy danych poznamy w dokumentacji technicznej hostingu dostarczanego przez usługodawcę, ale najczęściej będzie on rozpoznany automatycznie i nie będziemy musieli go uzupełniać ręcznie. W pole nazwa użytkownika wpisujemy nazwę utworzonego użytkownika bazy danych, a w kolejnym polu, podajemy hasło odpowiednie dla tej nazwy.
Po kliknięciu przycisku „wyślij”, dane zostaną przekazane do serwera, a jeśli połączenie się powiedzie – ujrzymy ekran informujący o pomyślnym przebiegu. Następnie zostaniemy zapytani o informacje dot. nazwy witryny, nazwy użytkownika i hasła do logowania się w panelu administratora dostępnego pod przykładowym adresem moja-strona.pl/wp-admin/. Po uzupełnieniu tych danych, możemy przejść do wspomnianego panelu, gdzie wrzucimy pierwszego posta i przeprowadzimy podstawową konfigurację.
Artykuł przygotowany we współpracy z: stworzycstrone.pl