Księgowość w Hiszpanii- czy zająć się nią samodzielnie?

Prowadzenie własnej firmy w każdym kraju, niezależnie od tego, gdzie będzie ona działać, wymaga sporej wiedzy i dużego zaangażowania. Nie jest to zajęcie dla każdego, a decyzja o pójściu „na swoje” również bywa niełatwa. W każdym kraju jest też inne ustawodawstwo i czasem to, co jest nam bardzo dobrze znane z Polski nie ma żadnego przełożenia na sytuację w innym kraju. Prowadzenie firmy za granicą jest też o tyle trudne, że dodatkowo trzeba jeszcze płynnie operować danym językiem obcym, a także oswoić się z tym, że wszystkie kwestie urzędowe będziemy musieli załatwiać właśnie w tym języku.

Doradztwo biznesowe już na samym starcie

Wiele osób ma już na swoim koncie wieloletnią pracę w Hiszpanii, ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w branży i dobrze zna otoczenie konkurencyjne. Wszystko to sprawia, że bardzo sensowną decyzją jest założenie własnej firmy, aby spróbować tutaj swoich sił w roli przedsiębiorcy. Jednakże, specjalistyczna wiedza z branży nie zawsze idzie w parze z wiedzą o tutejszych przepisach, kwestiach podatkowych czy księgowych. Dlatego też w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa biznesowego, jakie jest oferowane przez firmy, które potem oferują także prowadzenie księgowości w Hiszpanii. Niesie to naprawdę bardzo wiele korzyści dla osób dopiero zaczynających pracę jako przedsiębiorcy:

  • Doradztwo może obejmować pomoc przy wyborze tego, jaką osobowość prawną ma mieć nowy podmiot. W Hiszpanii istnieje możliwość rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też dobrą alternatywą jest rejestracja spółki- w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Specjaliści, którzy wiedzą, jak wygląda księgowość w Hiszpanii będą w stanie doradzić nam, co będzie dla nas bardziej opłacalne ze względów podatkowych. Doradzą też pod kątem tego, jakie koszty będzie trzeba ponieść już na starcie podczas rejestracji jednego lub też drugiego podmiotu.
  • Doradztwo może obejmować przedstawienie krok po kroku, jakie zadania musimy wykonać, aby zarejestrować firmę. Specjaliści będą w stanie dokładnie wytłumaczyć nam, co powinniśmy zrobić tak, aby cały proces rejestracji poszedł szybko i sprawnie.

Późniejsze prowadzenie księgowości w Hiszpanii również nie jest łatwą sprawą dla osób, które po raz pierwszy stają się przedsiębiorcami. Oddając swoją księgowość do biura rachunkowego możemy wiele zyskać:

  • Mamy wówczas pewność, że prowadzone rozliczenia są poprawne i zawsze wykonane na czas.
  • Możemy liczyć na różnego rodzaju optymalizacje podatkowe w ramach obowiązującego prawa, które są dla naszej firmy korzystne i które ułatwiają jej prowadzenie.
  • Nie musimy stresować się ewentualnymi wizytami w urzędach w przypadku, kiedy konieczne byłoby osobiste wyjaśnienie pewnych kwestii.
  • Nie musimy poświęcać czasu na to, aby nauczyć się wszystkiego, co związane z księgowością. Możemy ten czas poświęcić na rozwijanie swojej firmy tak, aby miała ona szanse utrzymać się na rynku.